Слався, Царице, наша надія!

m org  0Ікона Матері Божої Бердичівської була достовірною копією образу Матері Божої Сніжної з базиліки Санта Марія Маджоре у Римі. Вона була намальована у ХVІ ст. на полотні, закріпленому на кипарисовій дошці, і розміщувалась у ніші вівтарної стіни.

На іконі Божа Мати зображена у три четверті постаті. На лівій руці вона тримала Ісуса, а в правій долоні – білу хустку та кармелітський скапулярій.

Ікону оздоблювала срібна рама вагою 75 кг, виготовлена у ювелірній майстерні у Вроцлаві зі срібла, пожертвуваного поляками із Ольштина.

Мадонну прикрашали золоті корони і багаті шати. Одна з них – вартістю 50 тис злотих – була із щирого золота з витиснутими квітами, друга – срібна, третя – рожева, гаптована золотими квітами.

Культ Матері Божої кармеліти поширювали через урочисті богослужіння з процесіями. Головними храмовими святами, як і тепер, були урочистості Матері Божої Святого Скапулярію (16 липня) та Непорочного Зачаття (8 грудня).

Щоденно о 5.30 дзвони скликали усіх на молитву, а сурмачі з балкону на фасаді грали пісні про Марію. О 6.30 після молитви “Ангел Господній” розпочиналась так звана перша Свята Служба, о 7.30 – Служба у візантійському стилі, о 9.00 – заздравна Служба до Непорочного Зачаття, о 11.00 – урочиста Меса за участю монастирського оркестру, а о 16.00 – Вечірня.

Щодня о 15.00 у супроводі оркестру прочани співали Літанію до Пресвятої Діви Марії.

Образ затулявся зовнішньою іконою Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії (копія Бартоломе Мурільйо).

При відслоненні ікони вранці кармеліти у білих плащах співали:

     Слався, Царице, Милості Мати,

     Наша надія, життя благодаті!

     Слався, Маріє, Матір єдина,

     Мати небесна! Salve Regina!

При заслонінні звучала інша пісня:

     Ти прощавай, Найсвятішая Діво,

     Бога предвічного Мати щаслива!

     Ти найпрекрасніша з дочок землі.

     Янголи славу співають Тобі!

     Тобі поклоняючись, серце радіє,

     Благословенна царице Маріє!

Уславлена численними милостями і чудесами, ікона Матері Божої Бердичівської ще 23 травня 1647 р була проголошена чудотворною єпископом Станіславом Зарембою, який сам отримав оздоровлення завдяки заступництву Марії. Вже в ХVІІ ст. було задокументовано 77 милостей, які отримали люди різних соціальних станів та й навіть різних церков.

4 травня 1752 р. спеціальна теологічна комісія розпочала дослідження, що тривали 4 роки і закінчились визнанням 263 милостей правдивими.

Це призвело до ще більшого культу Матері Божої Бердичівської.

Збережена від небезпек протягом століть, тричі коронована, ікона, на жаль, не вціліла в роки ІІ світової війни.

ikona novaПісля безрезультатних пошуків оригіналу ікони в 1990 р було прийнято рішення намалювати нову. Її виконання було пов’язане з великими труднощами, адже серед чисельних репродукцій не було жодного кольорового зображення. Єдиним джерелом став детальний опис ікони, зроблений у 1921 – 1925 рр. хранителем святині Матері Божої в Бердичеві отцем Броніславом Яросінським. Його й взяла за основу краківська художниця Божена Муха-Совінська. Вона оздобила образ фігурами ангелів довкола голів Марії та Ісуса й оком Божого Провидіння.

І в наш час Марія залишається заступницею і помічницею людей. В бердичівській парафії Непорочного Зачаття є книга подяк, де записано багато теплих слів людей, що принесли свої дари Матері Божій Бердичівській. Їх зробили різні люди, за ними можна вивчати географію: тут і різні міста і села України, Польщі, держав Балтії, США. Записи зроблені на українській, польській, російській мові, а об’єднує їх любов і вдячність Марії за дар віри, зцілення від хвороб, молитву і заступництво.

В кількох рядках зібрані болі і надії, радість і вдячність:

 

– Дякую Тобі, Матусенько Бердичівська за вислухання моїх молитов, за великий дар спасіння життя мого сина у автомобільній аварії.

– Складаю подяку моїй Небесній Матері за заступництво та молитви, що допомогли моїм рідним вийти з п’янства.

– Завдяки молитвам до Матінки Божої наш син після перелому хребта залишився здоровим.

– Щиро дякую за дар покликання та прошу про витривалість та вірність складеним обітам.

– Дякую, що почула мої молитви і прохання про відвернення операції і також за благополучне народження доньки.

Матері просять про благословення для своїх дітей: “Жертвую Тобі ці дари як доказ любові та вдячності за Твою доброту, яку виявила до мене, обравши мого сина місіонером. Провадь його як свого обранця і стережи від усякого зла, щоб проголошував Слово Боже і навертав людей до християнської віри. Прошу Тебе, Матінко Святого Скапулярію, Патронко Кармелю, бережи його в таких важких часах від пут нечистого, щоб витривав у своїй постанові як босий кармеліт до кінця свого життя у службі Божій”.

Допомагає Матір Божа Бердичівська хворим і немічним: “В житті кожної людини є приємні хвилини і є хвилини смутку та відчаю. Не сподівалася і я, що на мою долю випаде тяжке випробування. Душевна тривога, незадовільний стан здоров’я, обстеження в лікарні – і ось вражаючий діагноз – пухлина головного мозку – пролунав так несподівано, що життєві клопоти, плани на майбутнє втратили сенс.

Непохитна віра в Сина Твого Господа Нашого Ісуса Христа, молитви до Тебе, Божа Матір, усієї сім’ї, близьких людей і тих, з ким я зовсім не була знайома, і хто підтримав мене в тяжку хвилину. Ти, Божа Матір, допомогла пройти через усі фізичні і душевні випробування. Я щиро вірила, що руками лікаря буде зроблена операція, успіх якої залежить від безпосередньої допомоги Твого Сина. На операцію я йшла без жаху і сумніву, що усе буде добре. Ти, Матір Божа, і Твій Син постійно були поряд, допомогли залишитися живою і не калікою.

Дякую Тобі, Божа Матір, що я могла піднятися з постелі немочі, можу продовжити життя, славити Тебе, Божа Матір, ходити по стежках заповітів Христових”.

Думаю, безліч бердичівлян і паломників приєднаються до слів: “За безмежну святу любов, за молитви, за народження Ісуса, котрий робить мене Вільною Щасливою Особистістю, за Твої незлічені благодаті, які Ти випрошуєш у Свого Сина для нас, за теплий ніжний Материнський Покров, Тобі, Люба Матусю, низький уклін...”