Орден

foto3ОРДЕН БРАТІВ БОСИХ ПРЕСВЯТОЇ ДІВИ МАРІЇ

З ГОРИ КАРМЕЛЬ

(Орден Босих Кармелітів)

 Історія Ордену Кармелітів починається у Палестині. Він заснований 1155 року організованою групою монахів на чолі з Брокардом із Калабрії.

 Перші поселення крмелітів з'явилися на горі Кармель, звідси і назва. Кармель, у перекладі "сад", - палестинський гірський хребет, укритий лісом і чудово зрошений. Він тягнеться на території держави Ізраїль вздовж річки Кісон протягом близько 23 км вздовж узбережжя Середземного моря, має висо­ту 550 м над рівнем моря. Особливою пошаною монахи оточу­вали святого Іллю, відомого пророка зі Старого Завіту.

 Кармеліти спочатку наслідували зразки східного чернецтва, зокрема аскетичного подвижництва. Устав палестинських кармелітів був затверджений на початку XIII століття латинським Єрусалимським патріархом Альбертом (на той час Єрусалим був під контролем християн). 1238 року, після розгрому христия­нських військ сарацинами, кармеліти переселилися до Західної Європи. Спочатку вони оселилися на Кіпрі, Сицилії, в Англії, де заснували кілька монастирів та спільнот. За стародавніми оповідями, генеральному настоятелю кармелітів Симону Штоку з'явилася Матір Божа і звеліла йому звернутись до Папи Ри­мського у справі затвердження уставу Ордену. 1247 року змодифікований кармелітський устав був затверджений Папою Інокентієм ІV.

 З появою ченців у Європі, устав кармелітів дещо зм'якшився. Ті з-поміж кармелітів, котрі повернулися до первісного уста­ву, стали називатись "босоногими" або босими кармелітами. Від 1593 року Орден Босих Кармелітів отримав самостійність. У Римсько-Католицькій Церкві його зараховано до числа "жебракую­чих" орденів, члени яких займаються місіонерством, благодій­ністю та освітою.

 З мстою проповідування Євангелія на початку XVII століття ченці вирушили з Італії до Персії. Їхній шлях пролягав через українські землі. Перші кармеліти прибули до Бердичева при­близно 1630 року.

 Кармель зродив числених святих. Святі Тереза Авільська та Йоан від Хреста є найвидатнішими вчителями молитви і духовного життя. Вони отримали звання Докторів (Учителів) Церкви. Свідченням особистої зустрічі з Богом на дорозі Кармелю є постаті св. Терези від Дитяти Ісус - наймолодшого Вчителя Церкви, св. Терези Бенедикти від Хреста (Едити Штайн), покровительки Європи, та св. Рафаїла Каліновського.

 Одяг кармелітів - коричнева ряса, поверх якої накидається білий плащ. Особливе значення має Скапулярій - освячений елемент одягу, що носиться на грудях та спині. Скапулярій є знаком посвячення усього чернечого чину Богородиці. Його ще називають одягом Марії. Миряни, які носять кармелітський Скапулярій, об'єднуються в братства, що духовно з'єднані з Орденом Кармелітів.

 Члени Ордену, яких сьогодні понад 4 тисячі у сімдесяти країнах світу, і в наш час займаються місіонерською та духов­но-просвітницькою діяльністю, мають навчальні заклади та періодичні видання. Кармеліти до сьогоднішнього дня вірні двом принципам духовного життя: молитві та апостольській діяльності.

 На сьогоднішній день брати працюють в Україні - у Бердичеві та Києві.