Історія iкони Матері Божої Бердичівської

ikona staraТишкевичі, один з найвпливовіших і найбільших родів на українських землях, здавен шанували Матір Божу в бердичівській іконі, власністю котрих вона була. Вона написана олійними фарбами на полотні, закріпленому на кипарисовій дошці, що вказує на її західне походження, хоча належала до одного з різновидів типу Одигітрії. Невідомий іконописець писав її у стилі західного живопису, одночасно відмовляючись від елліністичної суворості, лінійності, золотого фону та грецьких літер. Ікона зберігалась у замковій каплиці.

22 липня 1642 року фундатор передав її босим кармелітам для новозбудованого костелу. Розміщена у головному вівтарі ікона прославилась великими благодатями. В 1643-1648 рр. було зареєстровано 77 оздоровлень. Між іншим, через заступництво Матері Божої Бердичівської був оздоровлений київський єпископ Станіслав Заремба, котрий 23 травня 1647 року оголосив ікону чудотворною.

Ікона і в наступному столітті славилась благодатями. До 1756 року офіційно було підтверджено та документовано 263 чуда. 28 січня 1753 року Папа Бенедикт XIV видав спеціальний декрет про коронацію ікони. Одночасно з декретом були надіслані золоті корони. В I половині XIX століття корони були вкрадені, згодом Папа Пій IX надіслав нові. Вдруге коронація чудотворної ікони відбулась у 1856 році, в сторіччя з дати першої коронації. Ікона Матері Божої Бердичівської була оздоблена золотом та сріблом, а також вишитими окладами, що було проявом вдячності за отримані благодаті.

В 1926 році костел та монастир були конфісковані радянською владою. Ікона служила одним з експонатів музею революції та атеїзму, що був розташований у верхньому костелі. В 1941 році, напередодні фашистської навали, у Санктуарії в результаті підпалу спалахнула пожежа. Робиться припущення, що, можливо, саме тоді й згоріла ікона.

ikona novaПісля невдалих пошуків оригіналу ікони Матері Божої Бердичівської, в 1990 році написання нової ікони було довірено краківській художниці, реставраторці полотен Божені Мусі - Совінській. Нова ікона, оточена шаною, через шість років після своєї появи була урочисто освячена Святішим Отцем Іваном Павлом ІІ у костелі св. Ядвіги, що у Кракові. У відповідь на прохання та представлену документацію, виступаючи від імені Папи Івана Павла ІІ, Конгрегація Божого Культу та Дисципліни Таїнств у Ватикані дозволила коронувати нову ікону для Санктуарію Матері Божої у Бердичеві. На урочистості 16 липня 1997 року в Бердичеві кармеліти показали новий образ усім віруючим та паломникам. У липні 1998 року відбулась коронація ікони, яку здійснив єпископ київсько-житомирський Ян Пурвінський.

Пресвята Діва Марія в бердичівській іконі споглядала на своїх вірних з вівтаря під час богослужіння 24 червня 2001 року на летовищі Чайка, що у Києві, яке очолив Святіший Отець Іван Павло ІІ.

У липні 2006 року кармеліти та весь люд Божий урочисто вшанували Матір Божу Бердичівську з нагоди 250-ліття першої коронації ікони.

Святу Службу очолив Нунцій Апостольський архієпископ Іван Юркович.

Матінка Милосердя, правдива "Оздоба і Заступниця українських степів" знову стоїть на сторожі відбудови храмів людських душ та сердець, помешкання живого Бога.

Матеріали про ікону:

Слався, Царице, наша надія!